Apie Nepalą

      Nepalas - kultūrinis-istorinis Pietų Azijos subregionas, kuris dėl istorinių aplinkybių liko nepriklausomas ir neprijungtas prie Indijos. Jo pavadinimas kildinamas iš nevarų kalbos (bhasa Nepal), mat seniau Nepa buvo vadinamas slėnis, kuriame buvo sostinė Katmandu. Vėliau šis pavadinimas prigijo visai šaliai.
     Nepalo vėliava yra vienintelė valstybės vėliava pasaulyje, kuri yra ne keturkampio formos. Mėlyna siena ant Nepalo vėliavos reiškia taiką. Raudona spalva vėliavoje reiškia pergalę kare ar drąsą, bei tai rododendro - nacionalinės Nepalo gėlės spalva. O išlenktas Mėnulis ant vėliavos yra taikios ir ramios Nepaliečių gamtos simbolis, saulė atstovauja Nepalo karių agresyvumą.
     Istoriškai Nepalas turėjo daug mažų karalysčių, o šiuolaikinė valstybė buvo suformuota šacho Prithvi Narayan, kuris suvienijo Nepalą 1768 m. gruodžio 21-ąją. Iki 2006 Nepalas buvo karalystė. Šiuo metu tai federalinė demokratinė respublika. Šios šalies neilgas istorinis kelias apėmė kovas dėl demokratinės vyriausybės su tiesioginės monarchijos periodais. Nuo 1996 iki 2006 Nepalas kentėjo nuo Pilietinio karo tarp vyriausybinių pajėgų ir Nepalo Komunistų partijos (Maoistas) partizanų. 2007 m. gruodžio 28-ąją, Laikinasis Parlamentas paskelbė, kad Nepalas tampa federalinė demokratinė respublika. Pirmas Steigiamojo susirinkimo susitikimas oficialiai įgyvendino tą pareiškimą 2008 m. gegužės 28-ąją.
     Nepalas – viena skurdžiausių ir mažiausiai išsivysčiusių Pasaulio valstybių. Apie pusė gyventojų gyvena žemiau skurdo ribos. Dauguma šalies gyventojų dirba žemės ūkyje. Ryžiai yra pagrindinis žemės ūkio produktas, taip pat auginami ankštiniai augalai, kviečiai, miežiai, aliejinių augalų sėklos. Daug medicininių žolelių auginama Himalajų kalnų papėdėse. Nepale gaminami kilimai, tekstilė, batai, cigaretės, cementas, plytos. Yra daug malūnų, kuriuose malami ryžiai, džiutas. Medienos ir metalo dirbiniai taip pat svarbūs šaliai.
     Nepalas gal ir maža šalis, tačiau jei kalbėtume apie jo aukštį, tai jis yra pats pirmas pasaulyje. Kalnai dengia 64% Nepalo žemės. Nuo rytų iki vakarų yra apie 800km, o nuo šiaurės iki pietų – 230 km. Nepalo plotas sudaro 147 181 km2. Nors šalies teritorija maža, tačiau ji yra antra pasaulyje pagal aukščių skirtumus. Pradedant nuo Terai, 100 metrų virš jūros lygio iki pat Everesto viršūnės (8850m.), aukščiausio pasaulio taško. Taip pat ten yra nepakartojama ekologinė įvairovė, kur sąlygos keičiasi nuo tropinių iki arktinių vien tik 160 km atstume. 

nepalas
     Nepalas turi truputį daugiau nei 23 milijonus gyventojų (2001) ir šis skaičius sparčiai auga, net 2,45% per metus. Daugiau nei 1,5 milijono žmonių gyvena Kathmandu slėnyje, o 700,000 is jų pačiame Kathmandu mieste. Nepale vis dar vyrauja kaimo vietovės, jose gyvena net 85% Nepalo gyventojų. Daugiau nei 50% Nepalo populiacijos gyvena lygiose derlingose Terai vietovėse ir čia populiacija labai auga.
     Nepale yra gausybė tautų, kurios tiek supanašėjusios, kad išmoktų sugyventi. Kathmandu yra geriausia vieta pamatyti įvairiausių etninių grupių, įskaitant ir Limbu, Rai, Newar, Sherpa, Tamang ir Gurung. Gerokai supaprastinant, Nepalas yra Indo-arijų iš Indijos ir Himalajų mongolidų susitikimo vieta. Yra trys pagrindinės kultūrinės zonos išsidėsčiusios iš rytų į vakarus: šiaurė įskaitant aukštuosius Himalajus, viduriniosios kalvos ir Terai. Kiekviena grupė pritaikė savo gyvenimo būdą, ūkininkavimo praktiką prie savo aplinkos, tačiau dėl Nepalo topografijos sugebėjo išsaugoti savo tradicijas. Nepalo įvairios etninės grupės turi kažkur nuo 24 iki 100 kalbų bei tarmių, priklausomai nuo to kaip smulkiai yra atskirtos. Nepalų kalba yra vienijanti kalba.
     Pagal 2001 m. gyventojų surašymą induistai sudaro 80,6 % gyventojų. Budistai sudaro 10,7 %, musulmonai 4,2 %, kitų religijų atstovai 4,5 %.
    Nepalas yra suskirstytas į 14 zonų (ančal), kurios dalinamos į 75 rajonus (džila). Pastaruoju metu zonos grupuojamos į 5 vystymo regionus. 1.Bagmati; 2.Bheri; 3.Dhavalagiri; 4.Gandako; 5.Džanakpuro; 6.Karnali; 7.Koši; 8.Lumbini; 9.Mahakali; 10.Meči; 11.Narajani; 12.Rapti; 13.Sagarmathos; 14.Seti.
 

Oras

     Nepalas turi du sezonus: sausąjį (spalis-gegužė) ir drėgnąjį (birželis-rugsėjis). Geriausias oras ir laikas keliauti į Nepalą yra pavasaris arba ruduo. Spalio-lapkričio mėnesiais gamta yra žalia ir vešli, oras yra švarus ir Himalajų vaizdai beveik idealūs. Oras yra švelnus.

Gruodžio – sausio mėnesiais klimatas ir matomumas yra vis dar geri, tačiau gali būti labai šalta aukštumose. Vasario – balandžio mėnesiais yra sausojo sezono pabaiga. Oras tampa šiltesnis, taigi žygiai esantys aukštumose nėra tokie sunkūs. Matomumas nebėra toks geras kaip sausojo sezonu pradžioje, tačiau nuostabūs rododendrai ir kitos gėlės yra pačiame žydėjime. Gegužis ir ankstyvas birželis yra labai karšti ir su daug dulkių, karštis siekia virš 30 laipsnių. Nuo vidurio birželio iki rugsėjo lyja ne visą dieną, tačiau kiekvieną dieną. Keliai ir takai yra dumblini ir kenčiantys nuo dėlių. Himalajai dingsta lietaus debesyse, dauguma upių yra per daug patvinusios plaukiojimui, o purvo nuožliaužos dažnai sustabdo transportą. Rugpjūtį ir rugsėjį yra festivalių laikas, kuris pagyvina Katmandu.

 

Pinigai

     Nepalo rupija (NPR) sudaro 100 pesų. Yra monetos 1, 2, 5 ir 10 nominalo, bei banknotai 1, 2, 5, 10, 20, 25, 50, 100, 500 ir 1000 nominalų. 1000 rupijų pasikeisti į smulkesnius pinigus gali būti problema, todėl būtų gerai turėti smulkių pinigų.

 

Netgi pačiame Katmandu smulkesniu verslu besiverčiantys verslininkai neturės jums kaip juos iškeisti. Katmandu yra bankomatų, kurie priima tiek Visa, tiek MasterCard banko korteles. Tačiau kai kurie bankomatai priima tik vietines. US doleriai, eurai bei svarai yra priimami be vargo. Nepale Indijos rupija taip pat yra stipri valiuta. Pasikeisti valiutą galima tarptautiniame Katmandu oro uoste, bankuose ar valiutų keityklose, kurios yra įvairiose sienos kirtimo vietose. Geriausi privatūs bankai yra Himalajų bankas, Nepalo bankas ir „Satndard Chartered“ bankas. Taip pat pinigus gali iškeisti ir kai kuriuose viešbučiuose, tačiau jų tarifai yra mažesni. Norint pasikeisti pinigus reikia su savimi turėti pasą. Jums bus išduoti keitimo čekiai, kuriuos reikėtų pasilikti jei keičiant pinigus atgal jo pareikalautų keitykla. Valiutų keityklos esančios šalia sienų dažniausiai atgal pinigų nekeičia. 

Kur yra Nepalas?

 

 

Dėl išsamesnės informacijos skambinkite telefonu: +370 685 16322 arba rašykite: Inga@ZipTravel.lt

 
Nepalo turų užklausa* – pažymėti laukai yra privalomi